Zpět na domovskou stránku

Jak napsat nejlepší průvodní dopis (VZORY), který vám pomůže získat práci

Pavla Vyšínová

Obsah článku

  • Proč průvodní dopis posílat
  • Kdy má smysl průvodní dopis psát?
  • Co napsat do průvodního dopisu
  • Jak napsat průvodní dopis
  • Chyby v průvodních dopisech
  • Průvodní dopis v angličtině
  • Jaký je rozdíl mezi průvodním a motivačním dopisem
  • Vzory průvodních dopisů

Průvodní dopis je úvodní text, který by měl být součástí každého životopisu. Chápat ho lze také jako žádost o práci či odpověď na inzerát. Uvádí se zde základní informace, které chcete, aby personalista věděl dříve, než začne číst váš životopis. Samozřejmě existuje možnost napsat pouhé „Dobrý den, v příloze máte životopis“, ale je veliká škoda nevyužít potenciál prvního kontaktu, udělat dojem, prodat se a nabrat cenné body u personalisty. Pojďme se podívat na to, jak by měl vypadat průvodní dopis, který zaujme. Vzory průvodních dopisů, ze kterých se můžete inspirovat, najdete níže.

Proč průvodní dopis posílat

Průvodní dopis, nebo jinou krátkou zprávu k odpovědi na inzerát připojuje jen asi 30 - 50 % lidí, kteří se o práci hlásí. Ano - až 70 % lidí pošle jen životopis v PDF a nic k němu neřeknou. Personalisté jsou na to už relativně zvyklí a tak absence průvodního dopisu neznamená automaticky nic negativního a ani zhoršení vaší pozice ve výběrovém řízení. Pokud ale budete mezi těmi, kteří průvodní dopis pošlou, můžete získat drobnou výhodu a sympatii u personalisty.

Třeba zaujmete tím, že uděláte něco, na co se ostatní vykašlou, nebo aspoň slušně pozdravíte. A zaujmout personalistu je velmi důležité, protože je to právě personalista, kdo se bude snažit vás následně nabídnout vašemu budoucímu šéfovi a přesvědčit ho, že vy jste ideální kandidát.

Kdy má smysl průvodní dopis psát?

Jednoduše řečeno vždy, když žádáte o zaměstnání. Nejdůležitější je to v těchto situacích:

Když průvodní dopis firma vyžaduje

Někdy personalista požadavek na průvodní dopis zmíní přímo v inzerátu, pokud ano, tak průvodní dopis musíte poslat a není jiná cesta. Bez něj by personalista mohl vaši odpověď zcela vyřadit z výběrového řízení, nebo by absence dopisu mohla znamenat negativní hodnocení personalistou.

Když odpovídáte vyplněním formuláře na webu

Pokud hledáte práci na internetu a specializovaných pracovních portálech s nabídkou práce, tak je obvyklé, že jako odpověď na inzerát musíte vyplnit formulář. V takovém odpovědním formuláři často bývá kolonka „Zpráva”, nebo „Průvodní dopis”. Pokud je označena hvězdičkou, bývá obvykle taková zpráva povinná a musíte do ní něco vyplnit. Je to prakticky stejné jako předchozí případ. Firma vyžaduje nějakou zprávu od vás a neposlání průvodního dopisu by mohlo být vnímáno negativně.

Když odpovídáte e-mailem

Odpověď na nabídku práce přes e-mail má svá specifika - nelze jen přiložit životopis v PDF a odeslat e-mail, je velmi vhodné k takovému e-mailu napsat několik slov - v podstatě průvodní dopis.

Když odpovídáte telefonním hovorem

Průvodní dopis má svou roli i při odpovídání na inzerát přes telefon. Hodí se především proto, abyste věděli, co do telefonu chcete říct. Je velmi vhodné si předem připravit pár vět - je to velmi podobné jako průvodní dopis, který byste poslali textově ve formuláři. Jen ho řeknete do sluchátka, místo abyste ho ťukali do klávesnice.

Další tipy

Jsou situace kdy si vystačíte s jednou či dvěma větami typu „Dobrý den, reaguji na váš inzerát na pozici obchodní zástupce. V příloze zasílám životopis spolu s motivačním dopisem”. V tomto případě lze vše, co by bylo v průvodním dopise, uvést do motivačního. Vždy ale napište alespoň něco, nenechávejte místo pro váš text prázdné, skoro by to mohlo vypadat, že nemáte co říct.

Pokud máte průvodní dopis přímo v PDF s životopisem, tak jej překopírujte i do e-mailu, nebo formuláře - personalista tak neuvidí prázdný e-mail, nebo prázdnou odpověď z formuláře.

Rozhodně průvodní dopis nevkládejte jako přílohu v PDF, ta je určena pro CV a motivační dopis.

Na průvodní dopis nezapomínejte ani při shánění brigády. O krátkodobé pracovní pozice je obecně větší zájem, protože se na brigádu hlásí větší počet uchazečů. Proto může personalistovi urychlit a usnadnit výběr právě žádost o brigádu v podobě průvodního dopisu.

Co napsat do průvodního dopisu

Stejně jako CV, i průvodní dopis přizpůsobte každé nabídce práce a neposílej jeden stejný na všechny inzeráty. Průvodní dopis pište na míru inzerátu, na který reagujete. Patří do něj stručné a jasné informace typu proč životopis posíláte, co vás na inzerátu zaujalo, nebo co můžete nabídnout. Informace, které se personalista dočte v životopise je zbytečné je opakovat, ale důležité je vyzdvihnout zkušenosti a znalosti. které firma hledá. Ideální délka není, ale doporučujeme ji držet mezi 5 větami a půl stránkou A4. Více už by spíše zdržovalo.

Při psaní průvodního dopisu není třeba se stresovat. Ano, je to první věc, kterou si od vás personalista přečte, ale stále je důležitější to, co umíte a nabízíte. I když jde o formální dopis, nebojte se používat svůj vlastní způsob komunikace. Pokud si nejste jistí, podívejte se na webové stránky, jakým způsobem firma komunikuje. Narazíte-li na neformální komunikaci, která vám je sympatická, můžete ji při psaní dopisu zvolit i vy. Nepřežeňte to ale.

Jak napsat průvodní dopis

  1. Pokud posíláte průvodní dopis e-mailem, nezapomeňte na předmět e-mailu. Vhodné je uvést např.: „Odpověď na inzerát: Obchodní zástupce – Praha”. Případně lze uvést referenční číslo inzerátu.
  2. Tak jako každý dopis i tento začínejte pozdravem. Pokud víte komu přímo píšete, oslovte ho příjmením v 5. pádu. Správně je „Dobrý den pane Procházko”, nikoliv pane Procházka.
  3. Odpovídáte-li přes e-mail, můžete zopakovat, o jaké pracovní místo se ucházíte a kde jste inzerát našli.
  4. Vysvětlete vaše důvody reakce na inzerát, čím vás zaujal, proč chcete v dané firmě pracovat. Pokud firmu dostatečně neznáte, vyseznamujte si ji a zjistěte si, v čem firma podniká, jaké jsou její produkty a úspěchy, jak funguje a kdo v ní pracuje.
  5. Pokuste se zaujmout personalistu a popište ty své schopnosti a zkušenosti, které v inzerátu požadují. A vysvětlete v krátkosti, proč jste ideální kandidát a čím budete na práci lepší než ostatní uchazeči, čím se od ostatních lišíte. Ale nepřepískněte to, přehnané a nepodložené sebevědomí vám může uškodit.
  6. Na závěr patří rozloučení, ke kterému je vhodné připojit odkaz na Linkedin, sociální sítě či ukázky vaší práce.

Text si po sobě přečtěte, nebo ještě lépe dejte ho přečíst někomu jinému, ať dopis nepošlete s nechtěnými chybami.

Chyby v průvodních dopisech

Tyto chyby raději nedělejte, do průvodního dopisu nepatří:

  • Pravopisné chyby a překlepy
  • Chybějící čárky a háčky
  • Polopravdy a výmysly
  • Stejné informace jaké máte v životopise
  • Nebuďte negativní
  • Přehnaná chvála
  • Když píšete o sobě nepoužívejte výrazy „možná”, „myslím si”, „asi”, nahraďte je slovy: určitě, vím, jsem přesvědčen, samozřejmě za situace, že to tak opravdu je.
  • Text delší než polovina A4
  • Vynechte zvýrazňování textu tučným písmem, nadpisy a podtrháváním

Průvodní dopis v angličtině

Na inzerát psaný v angličtině, je lepší odpovědět průvodním dopisem v anglickém jazyce. A pokud je vyžadován anglicky psaný CV, pak je vhodné v tomto jazyce napsat i průvodní dopis.

Pokud víte, že je na dané pozici angličtina důležitá, můžete proaktivně poslat CV a průvodní dopis v angličtině.

Jaký je rozdíl mezi průvodním a motivačním dopisem

  • Průvodní dopis je v podstatě odpověď na inzerát. Jde o krátký stručný jednoduchý text, se snahou vzbudit zájem o přiložený CV a vyzdvihnout nejdůležitější zkušenosti a znalosti uchazeče o zaměstnání. Součástí odpovědi na inzerát by měl být vždy.
  • Motivační dopis je formální dopis, obsahově detailnější, osobnější a výrazně delší text. Zpravidla se píše, jen pokud je vyžadován v textu inzerátu. K odpovědi na inzerát je přikládán jako samostatný dokument v PDF.

Jedno mají ale společné. V obou případech jde o snahu zapůsobit na zaměstnavatele a vyzdvihnout své přednosti a získat nabízenou práci.

Vzory průvodních dopisů

Základní 1

Dobrý den pane Koláčku,

zaujala mě nabídka práce Vedoucí prodejny Praha 5, kterou nabízíte na webu volnamista.cz a rád bych se o toto volné místo ucházel.

Mám 3 roky zkušeností práce vedoucího pobočky Billy na Praze 5. Před lety jsem začínal jako prodavač a během let jsem sbíral zkušenosti a vypracoval se na vedoucího směny a vedoucího prodejny. Umím řešit problémy, komunikovat s dodavateli, vést a motivovat tým a mám cit pro důležité detaily na prodejně.

Udržuji si příjemný vzhled a jsem povahově klidný, férový, ale přísný, proaktivní a pracovitý. Více o mne naleznete v přiloženém životopise.

Jsem vám k dispozici pro případné dotazy a těším se na případné setkání u pohovoru.

S pozdravem,

Jaroslav Hlavinka
Tel: 6061234567

Základní 2

Dobrý den paní Koláčková,

zaujala mne vaše nabídka práce „Administrativní pracovník/ce Znojmo ID:123456” u vás ve firmě Macháček Sport a proto vám posílám můj životopis.

Jsem absolventka vysoké školy a hledám první pracovní zkušenost. Vaše firma se mi líbí, protože vyrábíte sportovní oblečení a vybavení, které sama už roky spokojeně používám a mám ho ráda. Jsem sportovně založená, vedu místní klub volejbalistů a o víkendech jsem v přírodě.

Požadavky, které hledáte plně splňuji - umím pracovat s Wordem a Excelem na pokročilé úrovni, připravovala jsem pro otce v jeho firmě podklady pro jeho obchody, jsem pečlivá, dochvilná a snažím se držet termíny.

Ráda se s vámi potkám na pohovoru. Pokud budete chtít něco doplnit, zavolejte mi, prosím - 7349404454.

Jarka Vyšínová

Krátká odpověď na inzerát

Dobrý den,
mám zájem o pracovní místo Kontrolora kvality.
Posílám vám můj životopis.

S pozdravem
Karel Novák
Tel: 7348581456


volná místa
Nápověda

Sreality.cz
  • Byty
  • Domy
  • Pozemky
  • Chalupy na prodej
  • Pronájme bytů Praha
  • Pronájem bytů Brno
  • Pronájem bytů Pardubice
  • Pronájem bytů Liberec
Volby

Seznam.cz

© 1996–2024 Seznam.cz, a.s.